Under 19 cricket world cup Schedule, Teams and previous winners

0
883
icc under 19 world cup 2018 schedule

Under 19 cricket world cup is around the corner and there is great excitement among to watch new and young talent. Under 19 world cup gives a lot of valuable players not only to India But also to the whole world. So in this article, we will talk about Under 19 cricket world cup 2018 schedule, teams and previous winners of under 19 world cup and their captains.

The 12th edition of the Under 19 cricket World Cup will be played in New Zealand from January 13 to February 3 and 16 teams in 4 groups will compete for the trophy

SCHEDULE

Match No. Date

(2018)

Match and Time Venue and Time
1 13 Jan Pakistan U19 vs Afghanistan U19 Cobham Oval, Whangarei  3AM
2 13 Jan Zimbabwe U19 vs Papua New Guinea U19 Lincoln No 3, Lincoln 3AM
3 13 Jan Bangladesh U19 vs Namibia U19 Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
4 13 Jan New Zealand U19 vs Windies U19 Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 AM
5 14 Jan Sri Lanka U19 vs Ireland U19 Cobham Oval, Whangarei 3AM
6 14 Jan South Africa U19 vs Kenya U19 Lincoln No 3, Lincoln 3AM
7 14 Jan India U19 vs Australia U19 Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 AM
8 15 Jan Bangladesh U19 vs Canada Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
9 15 Jan England U19 vs Namibia U19 Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
10 16 Jan Pakistan U19 vs Ireland U19 Cobham Oval, Whangarei 3AM
11 16 Jan India U19 vs Papua New Guinea U19 Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 AM
12 17 Jan Sri Lanka U19 vs Afghanistan U19 Cobham Oval, Whangarei  3AM
13 17 Jan Zimbabwe U19 vs Australia U19 Lincoln No 3, Lincoln 3AM
14 17 Jan New Zealand U19 vs Kenya U19 Hagley Oval, Christchurch 3AM
15 17 Jan Windies U19 vs South Africa U19 Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 AM
16 18 Jan Namibia U19 vs Canada U19 Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
17 18 Jan Bangladesh U19 vs England U19 Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
18 19 Jan Sri Lanka U19 vs Pakistan U19 Cobham Oval, Whangarei 3AM
19 19 Jan Australia U19 vs Papua New Guinea U19 Lincoln No 3, Lincoln 3AM
20 19 Jan India U19 vs Zimbabwe U19 Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 AM
21 20 Jan Afghanistan U19 vs Ireland U19 Cobham Oval, Whangarei 3AM
22 20 Jan Windies U19 vs Kenya U19 Lincoln No 3, Lincoln 3AM
23 20 Jan England U19 vs Canada U19 Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
24 20 Jan New Zealand U19 vs South Africa U19 Bay Oval, Mount Maunganui
25 22 Jan Plate Quarter-Final 1 (C3 v B4) Lincoln No 3, Lincoln 3AM
26 22 Jan Plate Quarter-Final 2 (B3 v C4) Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
27 23 Jan Super League Quarter-Final 1 (C1 v B2) Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
28 23 Jan Plate Quarter-Final 3 (D3 v A4) Lincoln No 3, Lincoln 3AM
29 23 Jan Plate Quarter-Final 4 (A3 v D4) Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
30 24 Jan Super League Quarter-Final 2 (D1 v A2) Hagley Oval, Christchurch 3AM
31 25 Jan Super League Quarter-Final 3 (A1 v D2) Hagley Oval, Christchurch  3AM
32 25 Jan Plate playoff Semi-Final 1 Mainpower Oval, Rangiora 3AM
33 25 Jan Plate Playoff Semi-Final 2 Lincoln No 3, Lincoln 3AM
34 25 Jan Plate Semi-Final 1 Bert Sutcliffe Oval, Lincoln  3AM
35 26 Jan Super League Quarter-Final 4 (B1 v C2) Queenstown Events Centre, Queenstown  3AM
36 26 Jan Plate Semi-Final 2 Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
37 27 Jan Super League Playoff Semi-Final 1 Hagley Oval, Christchurch  3AM
38 27 Jan 15th Place Playoff Mainpower Oval, Rangiora 3AM
39 27 Jan 13th Place Playoff Lincoln No 3, Lincoln  3AM
40 28 Jan Super League Playoff Semi-Final 2 Queenstown Events Centre, Queenstown  3AM
41 28 Jan 11th Place Playoff Mainpower Oval, Rangiora 3AM
42 28 Jan Plate Final Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
43 29 Jan Super League Semi-Final 1 Hagley Oval, Christchurch  3AM
44 30 Jan Super League Semi-Final 2 Hagley Oval, Christchurch 3AM
45 30 Jan 7th Place Playoff Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
46 31 Jan 5th Place Playoff Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
47 1 Feb 3rd Place Playoff Queenstown Events Centre, Queenstown  3AM
48 3 Feb Final Bay Oval, Mount Maunganui  6:30 AM

 

SQUADS FOR ICC UNDER 19 Cricket WORLD CUP, 2018 in Groups

Also read: IPL 2018: How much Virat, Rohit, and Dhoni got paid? See Top 10 expensive players

 Group A

New Zealand U19 Squad

Kaylum Boshier(c), Finn Allen, Max Chu, Katene Clarke, Felix Murray, Sandeep Patel, Dale Phillips, Rachin Ravindra, Todd Watson, Connor Sullivan, Callum McLachlan, Ben Lockrose, Luke Georgeson, Matthew Fisher, Jakob Bhula

South Africa U19 Squad

Raynard van Tonder(c), Matthew Breetzke, Jean du Plessis, Jason Niemand, Gerald Coetzee, Jade de Klerk, Fraser Jones, Wandile Makwetu, Thando Ntini, Jiveshan Pillay, Hermann Rolfes, Kenan Smith, Akhona Mnyaka, Andile Mokgakane, Kgaudise Molefe

West Windies U19 Squad

Emmanuel Stewart(c), Kirstan Kallicharan, Ronaldo Alimohamed, Alick Athanaze, Cephas Cooper, Jarion Hoyte, Joshua Persaud, Jeavor Royal, Keagan Simmons, Bhaskar Yadram, Nyeem Young, Kimani Melius, Ashmead Nedd, Kian Pemberton, Raymond Perez

Kenya U19 Squad

Maxwel Ager, Abhishekh Chidambaran, Jay Doshi, Jayant Mepani, Jasraj Kundi, Sukhdeep Singh, Ankit Hirani, Sachin Bhudia(c), Thomas Ochieng, Aveet Desai, Dennis Musyoka, Aman Gandhi, Gerald Muthui, Sidhart Vasudev, Rene Were

Group B

India U19 Squad

Prithvi Shaw(c), Shubman Gill, Manjot Kalra, Himanshu Rana, Abhishek Sharma, Riyan Parag, Harvik Desai, Shivam Mavi, Kamlesh Nagarkoti, Ishan Porel, Anukul Sudhakar Roy, Shiva Singh, Aryan Juyal, Arshdeep Singh, Pankaj Yadav

 Australia U19 Squad

Jason Sangha(c), Will Sutherland, Xavier Bartlett, Max Bryant, Jack Edwards, Zak Evans, Jarrod Freeman, Ryan Hadley, Baxter J Holt, Nathan McSweeney, Jonathan Merlo, Lloyd Pope, Jason Ralston, Param Uppal, Austin Waugh

 Zimbabwe U19 Squad

Liam Nicholas Roche(c), Gregory Dollar, Tanunurwa Makoni, Jayden Schadendorf, Milton Shumba, Alistair Frost, Dion Myers, Jonathan Connolly, Wesley Madhavere, Kieran Robinson, Robert Chimhinya, Tinashe Nenhunzi, Taun Harrison

Papua New Guinea U19 Squad

Vagi Karaho, James Tau, Daure Aiga, Heagi Toua, Ovia Sam, Sinaka Arua, Igo Mahuru, Nou Rarua, Leke Morea, Boge Arua, Kevau Tau, Simon Atai

Group C

England U19 Squad

Harry Brook(c), Ethan Bamber, Liam Banks, Tom Banton, Jack Davies, Adam Finch, Luke Hollman, Will Jacks, Tom Lammonby, Dillon Pennington, Savin Perera, Prem Sisodiya, Tom Scriven, Finlay Trenouth, Roman Walker

Bangladesh U19 Squad

Pinak Ghosh, Mohammad Naim, Saif Hassan, Afif Hossain, Towhid Hridoy, Aminul Islam, Mohammad Rakib, Mahidul Islam Ankon, Shakil Hossain, Robiul Hoque, Nayeem Hasan, Qazi Onik, Roni Hossen, Hasan Mahmud, Tipu Sultan

 Canada U19 Squad

Arslan Khan(c), Akash Gill, Ashtan Deosammy, Arshdeep Dhaliwal, Faisal Jamkhandi, Rishiv Ragav Joshi, Emanuel David Khokhar, Kavian Naress, Aran Pathmanathan, Pieter Christiaan Pretorius, Krishen Denarkshn Samuel, Randhir Sandhu, Pranav Sharma, Rommel Shahzad, Kevin Singh

Namibia U19 Squad

Lohandre Louwrens(c), Henry Freddy Brink, Petrus Burger, Jan Izak de Villiers, Shaun Fouche, Jurgen Linde, Jan Nicol Loftie-Eaton, Gerhard Martinus Lottering, Erich van Mollendorf, Dewald Nell, Mauritius Ngupita, Henry Olivier, Ben Shikongo, Floris Steenkamp, Ramon Wilmot, Eben van Wyk, Donovan Dominic Zealand

Group D

Pakistan U19 Squad

Muhammad Mohsin Khan, Muhammad Zaid Alam, Rohail Nazir, Mohammad Taha, Ali Zaryab , Saad Khan, Hasan Khan(c), Muhammad Musa, Shaheen Afridi, Munir Riaz, Suleman Shafqat, Ammad Alam, Arshad Iqbal, Imran Shah, Mohammad Ali Khan

Sri Lanka U19 Squad

Kamindu Mendis(c), Jehan Daniel, Hasitha Boyagoda, Rashmika Dilshan, Krishan Arachchige, Kalana Perera, Dhananjaya Lakshan, Praveen Jayawickrama, Nuwanidu Fernando, Ashen Bandara, Nipun Malinga, Nipun Dananjaya, Nishan Madushka, Hareen Buddhila, Santhush Gunathilaka

 Afghanistan U19 Squad

Naveen-ul-Haq(c), Rahmanullah, Mohammad Ibrahim, Darwish Rasooli, Nisar Wahdat, Tariq Stanikzai, Azmatullah, Qais Ahmad, Mujeeb Zadran, Zahir Khan, Yousuf Zazai, Wafadar, Ikram Faizi , Baheer Shah, Waqar Ishaqzai

 Ireland U19 Squad

Harry Tom Tector(c), Ian Anders, Aaron Cawley, Varun Chopra, Mark Donegan, Jonathan Garth, Jamie Grassi, Reece Kelly, Graham Kennedy, Joshua Little, Sam Murphy, Max Neville, Neil Rock, Morgan Topping, Andrew

PREVIOUS WINNERS AND RECORDS 

Year winners team and captain Runners Up Player Of the Tournament Leading Run Scorer Highest wicket taker
1988 Australia- Geoff Parker Pakistan Not awarded Brett Williams (471) (Australia) (Australia) Wayne Holdsworth, (Pakistan) Mushtaq Ahmed (19)
1998 England- Owais Shah New Zeland Not awarded Chris Gayle (364) (West Indies ) (West Indies) Ramnaresh Sarwan, (Zimbabwe) Mluleki Nkala (16)
2000 India- Mohammad Kaif Srilanka Yuvraj Singh (India) Graeme Smith (348) (South Africa) (Pakistan) Zahid Saeed (15)
2002 Australia-Cameron White SouthAfrica Tatenda Taibu (Zimbabwe) Cameron White (423) (Australia) (Australia) Xavier Doherty, (Zimbabwe) Waddington Mwayenga (16)
2004 Pakistan- Khalid Latif West Indies Shikhar Dhawan (India) Shikhar Dhawan (505) (India) (Bangladesh) Enamul Haque (22)
2006 Pakistan-Sarfraz Ahmed India Cheteshwar Pujara (India) Cheteshwar Pujara (349) (India) (Australia) Moises Henriques (16)
2008 India-Virat Kohli SouthAfrica Tim Southee (New Zealand) Tanmay Srivastava (262) (India) (South Africa) Wayne Parnell (18)
2010 Australia-Mitchell Marsh Pakistan Dominic Hendricks (S.Africa) Dominic Hendricks (391) (S. Africa) (Papua New Guinea) Raymond Haoda (15)
2012 India-Unmukt Chand Australia Will Bosisto (Australia) Anamul Haque (365) (Bangladesh) (England) Reece Topley (19)
2014 South Africa-AK Markram Pakistan Aiden Markram (S.Africa) Shadman Islam (406) (Bangladesh) (Sri Lanka) Anuk Fernando (15)
2016 West Indies-SO Hetmyer India Mehedi Hasan (Bangladesh ) Jack Burnham (420) (England) (Namibia) Fritz Coetzee (15)

 

Follow us on FacebookTwitterInstagramYouTube for all the latest news related to sports, politics, entertainment, lifestyle etc.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here